Jak si vychutnat rum?
Přinášíme několik praktických tipů

Jak si vychutnat rum

Úvodem

Na otázku - jak se pije rum správně neexistuje jednoznačná jedna správná odpověď. Základem je užít si rum tak, aby vám chutnal. Klasický rum, bílý rum, míchaných v drincích, s ledem nebo bez, s kapkou vody, vychlazený nebo v pokojové teplotě. Snad jen jediné pravidlo při ochutnávání rumu platí – nedoporučuje se pít podchlazený. V tu chvíli ztratí veškerou svou chuť a vůni. Stejně tak se vyvarujte rumu nahřátému. Teplý alkohol je málokdy dobrý a tady to platí dvojnásob. Možná bude rum intenzivněji vonět, ale u kvalitního alkoholu jde přeci jen více o tu chuť. V dnešním článku přinášíme několik tipů, jak si chuť a vůni kvalitního rumu vychutnat naplno.

Jak se rum pije ve světě?

Na Martiniku se pije před obědem v kombinaci s limetkou a cukrem, na Haiti zásadně čistý. Obyvatelé Dominikánské republiky si potrpí na rum s ledem a někteří z nich pijí rum výhradně s colou.

Jak servírovat rum?

Pokud nám jde o aroma, tak to nejlépe vynikne při pokojové teplotě konzumovaného rumu. Důležitou roli hrají rumové skleničky. Degustační sklenice na rum totiž vedou vůni tak, aby se koncentrovala blízko nosu. Ideální typ rumové sklenice je tulipánek. Použít však lze i uzavřená whiskovka. A jak podávat rum? Nalijte si do sklenice tak akorát a počkejte alespoň jednu minutu. Všeobecně platí, že čím tmavší a hutnější rum je, tím více času potřebuje ve sklenici na vydýchání před konzumací. Po zhruba minutě zlehka sklenkou zakružte, ze vzdálenosti zhruba 3 centimetrů přičichněte a užijte si komplexnost aromatu a harmonii. Na zdraví!

Jak ochutnávat rum?

První doušek by měl být jen maličký. Proč? Odpověď je jednoduchá. Aby připravil ústa i žaludek na alkohol. Podruhé už se můžete napít trochu víc, destilát labužnicky poválejte na jazyku a zaměřte se na rozpoznání jednotlivých vrstev chuti rumu. Je rum hodně sladký nebo silný?, Přidejte do něj kapku vody na zjemnění. V horkých letních dnech, můžete přihodit jednu velkou kostku ledu, která destilát ochladí ale příliš nenaředí. Degustujete-li více rumů, mezi jednotlivými vzorky je dobré vypláchnout ústa i sklenku čistou vodou.

S čím rum míchat?

Ve společnosti panuje přesvědčení, že do míchaných koktejlů a drinků nepotřebujete dobrý rum. Opak je ale pravdou. I do drinků je potřeba kvalitní základ a vůbec se nemusíte bát míchat ze svých oblíbených kousků. Inspirace na rumové koktejly můžete najít v magazínu Alkohol.cz. Recepty na koktejly z bílého rumuRecepty na koktejly z tmavého rumu Z kubánského rumu můžete namíchat oblíbené Cuba Libre nebo Mojito, z Diplomática třeba variaci na klasický Old Fashioned – Romantic Fashioned. Sáhnout můžete i do paraplíčkové kategorie Hurricane či Honeysucke Daiquiri. Ze sortimentu speciálních rumů pak doporučujeme ginem inspirovaný Havana Club Verde ve spojení s tonikem.Vytvořeno za pomoci w3.css